7 wyjątkowo ciekawych faktów których nie wiedziałeś o klimatyzacji.
Jeżeli urodziłeś się w ostatnim półwieczu z pewnością trudno Ci wyobrazić sobie świat bez klimatyzacji w środku upalnego lata.

Wynalezienie klimatyzacji jest jednym z największych odkryć  inżynierii XX wieku – wpłynęła na gospodarkę i świat w sposób, który nigdy nie mógł sobie wyobrazić. Pomyśl sterowanie klimatem jest  nudne? Pomyśl jeszcze raz. Oto 7 niesamowitych faktów o najbardziej potrzebnym ludziom urządzeniu podczas ogromnych upałów:

1. Pierwszy klimatyzator nie był stworzony dla wygody człowieka.

Pierwszy nowoczesny klimatyzator została wynaleziona przez Willis Carrier w 1902 roku dla firmy wydawniczej w Brooklynie. Urządzenie trzymało niską temperaturę i wilgotność aby papier nie ulegał zniszczeniu.

2. Klimatyzacja – dlatego możemy cieszyć się latem.

Teatry podążyły za modą klimatyzacji bardzo wcześnie, nawet w samym środku kryzysu. Były to jedne z pierwszych miejsc, gdzie większość ludzi po raz pierwszy napotkało sztucznie chłodzone powietrze, w gorące letnie miesiące, kina były często jednym z najfajniejszych miejsc w mieście.

3. Przed klimatyzacją, praca spowalniała w wakacje.

Przed wynalezieniem klimatyzacji, większość przemysłu tradycyjnie zostawały spowalniane lub wstrzymywane w lecie, gdy budynki robiły się gorące, a robotnicy opieszale zmęczeni upałem. Wtedy wielu pracowników na świecie dostawało  miesiąc urlopu na długie wakacyjne i gorące dni sierpnia. Nawet rząd dąży do ograniczenia ilości obrad latem. Niektórzy historycy twierdzą iż wynalezienie klimatyzacji spowodowało znaczny wzrost biurokracji i gospodarki, ponieważ ludzie byli w stanie latem pracować dłużej i intensywniej.

4. Rozwój efektywnej kontroli temperatury i chłodzenia zrewolucjonizował prawie każdy aspekt przemysłu.

Bez klimatyzacji, następujące rzeczy były by praktycznie niemożliwe: produkcja komputerów i chipsetów, produkcja chemikaliów; serwerownie; produkcja, dostawa i przechowywanie żywności; produkcja środków farmaceutycznych.

5. Klimatyzacja całkowicie zmieniła sposób projektowania i budowy budynków oraz domów.

Kiedyś aby ludzie czlu się komfortowo w upały zmuszeni byli budować z specyficzny sposób – wysokie sufity, przewiewne ganki, czy grube betonowe ściany rodem z powojennych bunkrów.  Dzisiejsze wieżowce ze szkła czy wyjątkowo nasłonecznione mieszkania były by nie do zniesienia bez wykorzystania klimatyzacji.

6. Pomaga nam nawet żyć dłużej.

Klimatyzacja przyczyniła się do znacznych postępów w zakresie medycyny co w wyniku umożliwia nam dłuższe życie. Klimatyzowane szpitale pomagają pokonać wiele chorób zakaźnych takich jak malarię, zarejestrowano również znaczny spadek umieralności niemowląt ze względu na klimatyzację która znacznie przeszkadza w rozwoju rozmaitych wirusów oraz bakterii.

7. Z powodu klimatyzacji chcemy coraz więcej chłodu.

Istnieją dowody naukowe wykazujące, że spędzanie dużej ilości czasu w chłodniejszych miejscach znacznie obniża naszą tolerancje na ciepło.