Czym jest wentylacja?
Wentylacja wykorzystuje kontrolowany przepływ powietrza do wymiany zanieczyszczonego powietrza na świeże.

Przemysł tytoniowy próbował promować wentylację jako metodę, aby pomieścić zarówno palaczy, jak i niepalących w jednych pomieszczeniach. Istnieją dwa rodzaje wentylacji, które są powszechnie stosowane w budynkach przemysłowych i handlowych.

Miejscowa wentylacja próbuje uwięzić zanieczyszczenia na lub w pobliżu ich źródła. Jest nastawiona na środowisko o wysokim poziomie zanieczyszczeń i wymaga niskiego poziomu cyrkulacji powietrza. W teorii chodzi o to aby umieścić zanieczyszania przy źródle, a nie rozpraszać je po całej przestrzeni.

Wentylowane popielniczki są jednym z przykładów miejscowej wentylacji. Gdy papieros jest umieszczony w popielniczce, zanieczyszczenia zostają zamknięte w źródle i od razu filtrowane. W praktyce, miejscowa wentylacja wymaga częstych konserwacji, przez co technologia jest nieefektywna i kosztowna w utrzymaniu.

Wentylacja ogólna polega na wymianie całego zanieczyszczonego powietrza. Proces wymaga wysokiego poziomu cyrkulacji powietrza i działa najlepiej w środowisku o niskim poziomie zanieczyszczeń rozłożonego na dużym obszarze. To rozwiązanie również posiada swoje zalety i wady, wentylacja rozcieńcza powietrze i pozwala zanieczyszczonemu powietrzu podróżować po całym pomieszczeniu. Wentylacja cyrkulacyjna jednak, może być kosztowna w instalacji.