Dlaczego i jak wietrzyć pomieszczenia zimą
Często zdarza nam się zapomnieć o systematycznym wietrzeniu pomieszczeń, a zimą, kiedy na dworze jest bardzo zimno nierzadko świadomie z tego rezygnujemy. Przyczyną tego jest zwykle obawa o zbyt duże obniżenie temperatury w pomieszczeniu i wyższe rachunki za ogrzewanie.

Dlaczego wietrzenie jest takie ważne?

Świeże powietrze dostarczone w odpowiedniej ilości – również zimą – do pomieszczeń, w których przebywamy, jest konieczne do utrzymania dobrego samopoczucia i w konsekwencji także zdrowia. Świeże powietrze zawiera tlen niezbędny nam do oddychania, a niektórym urządzeniom grzewczym do prawidłowego działania oraz zmniejsza stężenie zanieczyszczeń, w tym bakterii i wirusów unoszących się w pomieszczeniach.

Jak wietrzyć pomieszczenia?

Najlepszym sposobem jest wykorzystanie nawiewników, wtedy powietrze napływa do wnętrza domu niezależnie od naszej woli. Gdy nawiewników nie ma, trzeba wietrzyć pomieszczenia przez otwarcie okien co jednak może prowadzić do zachorowań. Kiedy na zewnątrz jest zimno i wilgotno, powietrze wpuszczone do pomieszczeń szybko je wychładza. Dlatego wietrzenie powinno być intensywne i krótkotrwałe. Najlepiej otworzyć okno na całą szerokość i na ten czas (niedługi – kilkuminutowy) opuścić pomieszczenie. Jeżeli mamy grzejniki wyposażone w zawory termostatyczne, przed otwarciem okna zawory należy zamknąć. W przeciwnym razie czujniki owiane zimnym powietrzem zareagują gwałtownym zwiększeniem mocy grzejnika.