Typy klimatyzatorów
Urządzenia klimatyzacyjne możemy ze względu na ich budowę oraz zastosowanie podzielić na kilka zasadniczych grup.

KLIMATYZATORY OKIENNE – montowane we wszystkich otworach okiennych lub specjalnie przygotowanych otworach, muszą one być jednak odpowiednio uszczelnione. Wszystkie elementy zamontowane w jednej obudowie, pracują stosunkowo głośno, natomiast schłodzone powietrze jest dystrybuowane w jedno miejsce za to urządzenia tego typu należą do najtańszych.

KLIMATYZATORY TYPU SPLIT – Składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną zawiesza się w wybranym pomieszczeniu, na ścianie. Wyposażona jest w parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Urządzenia te wyglądają efektownie, a producenci prześcigają się wręcz w projektowaniu ich w nowych, ciekawszych formach. Śmiało więc można je eksponować na ścianach, instalując np. nad łóżkiem w sypialni czy nad kanapą w salonie. Jednostkę zewnętrzną stanowi centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Ustawia się ją na balkonie, montuje na ścianie elewacji lub na dachu bloku (dotyczy to mieszkania na ostatniej kondygnacji). Obie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną) łączy się ze sobą za pomocą dwóch, przeważnie miedzianych, izolowanych rurek. Dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – unika się w ten sposób skomplikowanych prac montażowych.

KLIMATYZATORY TYPU MULTISPLIT – są rozwiązaniem systemowym, umożliwiającym stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzującego kilka pomieszczeń jednocześnie. Jedna jednostka zewnętrzna podłączona jest do kilku jednostek wewnętrznych. Są dobrym rozwiązaniem dla domu jednorodzinnego. Na rozbudowany system warto się zdecydować już na etapie projektowania lub budowy domu.

KLIMATYZATORY PRZYPODŁOGOWO-PODSUFITOWE – Wyróżnia je bardzo silny nawiew powietrza z jednostki wewnętrznej. Polecane są przede wszystkim do pomieszczeń wąskich i długich lub bardzo wysokich. W zależności od układu i charakteru wnętrza montowane są przy podłodze (wyglądają wtedy jest grzejnik o gładkiej powierzchni) lub przy suficie.

KLIMATYZATORY KANAŁOWE – najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych i obiektach publicznych. Montowane są w przestrzeni międzystropowej lub w pomieszczeniu technicznym. Jednostka wewnętrzna jest niewidoczna, a poddane obróbce powietrze może być dostarczane do kilku pomieszczeń jednocześnie. Nawiewniki powietrza dopasowuje się do wystroju wnętrza i rozmieszcza według indywidualnych potrzeb.

KLIMATYZATORY KASETONOWE – dobre rozwiązanie zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach komercyjnych. To system urządzeń montowanych w niewielkiej przestrzeni międzystropowej. Widoczny na zewnątrz panel o czterostronnym nawiewie gwarantuje równomierny rozkład powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie umożliwia doprowadzenie świeżego i pozbawionego wszelkich zanieczyszczeń powietrza.